|
2010 Champions & Award WinnersVarsity Outdoor Event Results
|
School |
Team Score |
Loyola Academy |
199.50 |
Br. Rice |
132.50 |
Fenwick |
56 |
Saint Ignatius |
55 |
De La Salle |
45 |
St. Rita |
45 |
Mount Carmel |
45 |
Leo |
42 |
Providence |
32 |
St. Laurence |
24 |
Gordon Tech |
13 |
Seton Academy |
8 |
Hales Franciscan |
1 |
Varsity Indoor Event Results
|
School |
Team Score |
Loyola Academy |
134 |
Br. Rice |
105 |
Saint Ignatius |
87 |
Fenwick |
55 |
St. Rita |
53 |
De La Salle |
39 |
St. Laurence |
34 |
Mt. Carmel |
30 |
Leo |
26 |
Gordon Tech |
11 |
Providence Catholic |
5 |
Hales Franciscan |
3 |
Seton Academy |
3 |
IHSA State FinalistsLoyola Academy - 8th Place - Class 3A
Leo - 5th Place - Class 1A
IHSA Sectional ChampionsLeo - Class 1A Lawless Athlete of the YearShujaa Benson - Loyola Academy
Rob Sterling - Br. Rice
Lawless Coach of the YearFrank Amato - Loyola Academy 2010 Track & Field Outdoor ResultsEvent 1 Men 4x800 Meter Relay (Top Three)
School |
Time |
Athletes |
1 -Fenwick |
7:53.39 |
1 – Matt Shannon Sr.
2 – Bill Toohey Sr.
3 – Matt Hipskind Sr.
4 – Steve Blazer Jr.
|
2- Loyola Academy |
8:10.11 |
1 – Cody Busic Jr.
2 – Byron Morales So.
3 – Billy Holmberg Sr.
4 – Jack Seeberg Sr.
|
3- Saint Ignatius |
8:15.38 |
1 – John Darby Sr.
2 – Andrew Reardon Fr.
3 – Patrick Santino So.
4 – Hephestion Bolaris So.
|
Event 2 Men 4x100 Meter Relay
School |
Time |
Athletes |
De La Salle |
42.87 |
1 – Shawn Stewart Jr.
2 – Armad Evans Jr.
3 – Robert Robinson Sr.
4 – Darryl Bland Sr.
|
Loyola Academy |
43.11 |
1 – Jeff Toraason Jr.
2 – Obinna Onyeaghala So.
3 – Joe Burns Sr.
4 – Shujaa Benson Sr.
|
St. Rita |
43.15 |
1 – Cody Leach So.
2 – Mark Bonds Jr.
3 – Anthony Davis Jr.
4 – Javier Green Sr.
|
Event 3 Men 3200 Meter Run
School |
Time |
Athletes |
1 - Fenwick |
9:14.53 |
Martin Grady Sr. |
2 – Loyola Academy |
9:20.77 |
Mark Donohue Sr. |
3 – Loyola Academy |
9:24.90 |
Patrick Smith Sr. |
Event 4 Men 110 Meter Hurdles
School |
Time |
Athletes |
1 – Loyola Academy |
14.24 |
Shujaa Benson Sr. |
2 – Brother Rice |
14.71 |
Rob Sterling Sr. |
3 – Fenwick |
14.82 |
Dan Nierzwicki Sr. |
Event 5 Men 100 Meter Dash
School |
Time |
Athletes |
1 – De La Salle |
11.04 |
Armad Evans Jr. |
2 – Leo |
11.13 |
Bruce Gray Jr. |
3 – St. Rita |
11.20 |
Anthony Davis Jr. |
Event 6 Men 800 Meter Run
School |
Time |
Athletes |
1 – Brother Rice |
1:56.91 |
Brian Corcoran Sr. |
2 – Loyola Academy |
1:57.86 |
Nico Composto Sr. |
3 – Saint Ignatius |
1:58.24 |
Jack Doyle Jr. |
Event 7 Men 4x200 Meter Relay
School |
Time |
Athletes |
1- De La Salle |
1:30.43 |
1- Armad Evans Jr.
2- Darryl Bland Sr.
3- Robert Robinson Sr.
4- Shawn Stewart Jr.
|
2- Leo |
1:30.48 |
1- Denzel Howard Jr.
2- Natron Jackson Sr.
3- Denzel Tucker Jr.
4- Bruce Gray Jr.
|
3- Loyola Academy |
1:30.91 |
1- Joe Burns Sr.
2- David Grande Sr.
3- Mark Fiorentino Jr.
4- Obinna Onyeaghala So.
|
Event 8 Men 400 Meter Dash
School |
Time |
Athletes |
1- Brother Rice |
50.51 |
Danny Goode Jr. |
2- Loyola Academy |
51.26 |
Bryan Collins Jr. |
3- Saint Ignatius |
51.41 |
Alcaeos Bolaris Sr. |
Event 9 Men 300 Meter Hurdles
School |
Time |
Athletes |
1- Brother Rice |
39.36 |
Rob Sterling Sr. |
2- Brother Rice |
39.67 |
Bill Rowe Jr. |
3- Loyola Academy |
39.69 |
Shujaa Benson Sr. |
Event 10 Men 1600 Meter Run
School |
Time |
Athletes |
1- Loyola Academy |
4:16.48 |
Nico Composto Sr. |
2- Loyola Academy |
4:18.10 |
Jack Seeberg Sr. |
3- Saint Ignatius |
4:19.90 |
Jimmy Connelly Sr. |
Event 11 Men 200 Meter Dash
School |
Time |
Athletes |
1- Brother Rice |
21.93 |
Julian Smith Sr. |
2- Saint Ignatius |
22.56 |
Mubarak Salami Jr. |
3- St. Rita |
22.58 |
Anthony Davis Jr. |
Event 12 Men 4x400 Meter Relay
School |
Time |
Athletes |
1- Brother Rice |
3:27.50 |
1- James Wilson Jr.
2- Tom Condreva Jr.
3- Rob Sterling Sr.
4- Nick Chabarria Sr.
|
2- Mount Carmel |
3:29.22 |
1- Tom Benson Jr.
2- Jim Easterhouse Jr.
3- Kerry Dean So.
4- Matt Trainer So.
|
3- Loyola Academy |
3:31.21 |
1- Carl Perera Sr.
2- Ryan Newell Jr.
3- Mark Fiorentino Jr.
4- Bryan Collins Jr.
|
Event 13 Men Long Jump
School |
Distance |
Athletes |
1- Loyola Academy |
21-09.25 |
Shujaa Benson Sr. |
2- Brother Rice |
21-00.25 |
Julian Smith Sr. |
3- Loyola Academy |
20-04.00 |
Joe Burns Sr. |
Event 14 Men High Jump
School |
Height |
Athletes |
1- Mount Carmel |
6-02.00 |
Marquis Wells Jr. |
2- Brother Rice |
5-10.00 |
James Wilson Jr. |
3- Loyola Academy |
J5-10.00 |
Robert Weilgos Sr. |
3- Brother Rice |
J5-10.00 |
Kevin Jones So. |
Event 15 Men Shot Put
School |
Distance |
Athletes |
1- Loyola Academy |
51-01.25 |
Quinn Kaiser Sr. |
2- Providence |
49-10.50 |
Steve Laski Sr. |
3- St. Rita |
47-09.00 |
Bruce Gaston Sr. |
Event 16 Men Discus Throw
School |
Distance |
Athletes |
1- St. Rita |
153-03 |
Bruce Gaston Sr. |
2- Brother Rice |
143-06 |
Cody Stull So. |
3- Loyola Academy |
139-09 |
Quinn Kaiser Sr. |
Event 17 Men Triple Jump
School |
Distance |
Athletes |
1- Leo |
42-07.75 |
Malcolm McFarland Sr. |
2- St. Rita |
42-03.00 |
Cody Leach So. |
3- Loyola Academy |
42-02.00 |
Will Haley Jr. |
Event 18 Men Pole Vault
School |
Height |
Athlete |
1- Saint Ignatius |
13-06.00 |
Jeremiah Sheehy Sr. |
2- St. Laurence |
13-00.00 |
Kyle Corbett Sr. |
3- Loyola Academy |
11-06.00 |
Abel Ketema Jr. |
Event 19 1600 Meter Run Open
School |
Time |
Athlete |
1- Loyola Academy |
4:46.61 |
Sean Kelly Sr. |
2- Fenwick |
4:49.52 |
Mateo Alvarado Jr. |
3- Loyola Academy |
4:50.05 |
Todd Ford So. |
2010 Track & Field Indoor ResultsEvent 1 Men 4x800 Meter Relay (Top Three)
School |
Time |
Athletes |
1 -Fenwick |
8:09.32 |
1 – Matt Shannon Sr.
2 – Bill Toohey Sr.
3 – Matt Hipskind Sr.
4 – Steve Blazer Jr.
|
2- Br. Rice |
8:17.33 |
1 – Ed Barry Sr.
2 – Nick Chabarria Sr.
3 – Brian Cocoran Sr.
4 – Dave Janet Sr.
|
3- Loyola Academy |
8:22.98 |
1 – Ryan Oberlin Sr.
2 – Carl Perera Sr.
3 – Bill Holmberg Sr.
4 – Cody Busic Jr.
|
Event 2 Men 3200 Meter Run
School |
Time |
Athletes |
1 - Fenwick |
9:29.46 |
Martin Grady Sr. |
2 – Loyola Academy |
9:42.92 |
Mark Donohue Sr. |
3 – Loyola Academy |
9:42.98 |
Patrick Smith Sr. |
Event 3 Men 55 Meter Hurdles
School |
Time |
Athletes |
1 – Loyola Academy |
7.60 |
Shujaa Benson Sr. |
2 – De La Salle |
7.82 |
Ronald Beach Jr. |
3 – Br. Rice |
7.88 |
Bill Rowe Jr. |
Event 4 Men 55 Meter Dash
School |
Time |
Athletes |
1 – De La Salle |
6.45 |
Armad Evans Jr. |
2 – St. Rita |
6.50 |
Mark Bonds Jr. |
3 – St. Rita |
6.59 |
Javier Green Sr. |
Event 5 Men 800 Meter Run
School |
Time |
Athletes |
1 – Loyola Academy |
1:58.67 |
Nico Composto Sr. |
2 – Loyola Academy |
1:59.50 |
Jack Seeberg Sr. |
3 – Saint Ignatius |
1:59.78 |
Jack Doyle Jr. |
Event 6 Men 4x200 Meter Relay
School |
Time |
Athletes |
1- Br. Rice |
1:33.78 |
1- Julian Smith Sr.
2- Danny Goode Jr.
3- Rob Sterling Sr.
4- Bill Rowe Jr.
|
2- Loyola Academy |
1:34.31 |
1- Joe Burns Sr.
2- Obinna Onyeaghala So.
3- David Grande Sr.
4- Shujaa Benson Jr.
|
3- Saint Ignatius |
1:34.52 |
1- Mubarak Salami Jr.
2- Evans Thornton Sr.
3- Glen Martin Sr.
4- Jeremiah Sheehy Sr.
|
Event 7 Men 400 Meter Dash
School |
Time |
Athletes |
1- Saint Ignatius |
52.61 |
Alcaeos Bolaris Sr. |
2- Gordon Tech |
52.63 |
Milkie Mussa Jr. |
3- Loyola Academy |
52.74 |
Ryan Santacrose Jr. |
Event 8 Men 1600 Meter Run
School |
Time |
Athletes |
1- Loyola Academy |
4:21.26 |
Nico Composto Sr. |
2- Br. Rice |
4:22.66 |
Brian Corcoran Sr. |
3- Saint Ignatius |
4:28.78 |
Jimmy Connelly Sr. |
Event 9 Men 200 Meter Dash
School |
Time |
Athletes |
1 – De La Salle |
22.50 |
Armad Evans Jr. |
2 – Br. Rice |
23.07 |
Julian Smith Jr. |
3 – Saint Ignatius |
23.14 |
Mubarak Salami Jr. |
Event 10 Men 4x400 Meter Relay
School |
Time |
Athletes |
1 -Loyola Academy |
3:33.85 |
1 – Bryan Collins Jr.
2 – Carl Perera Sr.
3 – Mark Fiorentino Jr.
4 – Ryan Santacrose Jr.
|
2- Br. Rice |
3:34.72 |
1 – Danny Goode Jr.
2 – Rob Sterling Sr.
3 – Bill Rowe Jr.
4 – Nick Chabarria Sr.
|
3- Leo |
3:36.93 |
1 – Natron Jackson Sr.
2 – Gregory Williams Sr.
3 – Andre McCall Sr.
4 – Rueben Blackwell Jr.
|
Event 11 Men Long Jump
School |
Distance |
Athletes |
1- Loyola Academy |
21-11.50 |
Shujaa Benson Sr. |
2- Brother Rice |
20-05.25 |
Julian Smith Sr. |
3- St. Rita |
20-03.50 |
Mark Bonds Jr. |
Event 12 Men Triple Jump
School |
Distance |
Athletes |
1- St. Rita |
41-07.00 |
Mitch Saffold Jr. |
2- Leo |
41-02.00 |
Malcolm McFarland Sr. |
3- Loyola Academy |
40-06.00 |
Ryan Santacrose Jr. |
Event 13 Men High Jump
School |
Height |
Athletes |
1- St. Rita |
6-03.00 |
Jake Pikowski Jr. |
2- Brother Rice |
6-00.00 |
Kevin Jones So. |
3- St. Laurence |
J6-00.00 |
Mike Judd Sr. |
3- Brother Rice |
J6-00.00 |
James Wilson Jr. |
Event 14 Men Shot Put
School |
Distance |
Athletes |
1- Loyola Academy |
51-05.00 |
Quinn Kaiser Sr. |
2- St. Rita |
50-00.00 |
Bruce Gaston Sr. |
3- Mount Carmel |
46-05.00 |
Josh Wilson Jr. |
Event 15 Men Pole Vault
School |
Height |
Athlete |
1- Saint Ignatius |
14-00.00 |
Jeremiah Sheehy Sr. |
2- St. Laurence |
12-00.00 |
Kyle Corbett Sr. |
3- St. Laurence |
J12-00.00 |
Jordon Kopf Sr. |
3- Saint Ignatius |
J12-00.00 |
Glenn Martin Sr. |
|